Zamek w Czersku
Zamek w Czersku, położony w województwie mazowieckim, to zabytkowa budowla wzniesiona w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku, nieopodal Góry Kalwarii. Na miejscu obecnego zamku, w XI wieku istniał drewniano-ziemny gród, który pełnił funkcję głównego ośrodka administracyjnego księstwa czerskiego. Gród ten został wzniesiony za panowania Bolesława Śmiałego lub Władysława Hermana. W XIV wieku książę mazowiecki Janusz I zastąpił przestarzałą budowlę grodową ceglaną fortecą, która stała się jedną z jego najważniejszych rezydencji. Zamek ten był świadkiem licznych wydarzeń historycznych, takich jak uwięzienie księcia Henryka Brodatego przez Konrada Mazowieckiego w 1229 roku.
Po przyłączeniu Mazowsza do Korony Polskiej w 1526 roku, zamek stał się królewską posiadłością, a w połowie XVI wieku królowa Bona dokonała jego modernizacji, nadbudowując wieże i wznosząc nowe budynki, takie jak pałac zwany rezydencją Bony. W 1656 roku, podczas Potopu Szwedzkiego, zamek został poważnie zniszczony przez wycofujące się wojska szwedzkie. Próby jego renowacji podejmowane w XVIII wieku, m.in. przez Franciszka Bielińskiego, nie zapobiegły jego dalszej degradacji, a po III rozbiorze Polski zamek częściowo zburzono.
W XX wieku podjęto działania konserwatorskie, które pozwoliły na zachowanie części murów i wież. Obecnie zamek w Czersku, z zachowanymi trzema wieżami: Bramną, Południową i Zachodnią, jest dostępny do zwiedzania, a z jego wież można podziwiać malowniczą panoramę okolic. Wewnątrz murów zamkowych odkryto także fundamenty kościoła św. Piotra, jednak zabudowa z XVI wieku, związana z działalnością królowej Bony, nie przetrwała do naszych czasów.