Muzeum im. Orła Białego Skarżysko-Kamienna
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, powstało w 1969 roku i stanowi ważny punkt regionalny. Miasto to ma bogate tradycje związane z produkcją amunicji i uzbrojenia. Muzeum obejmuje niemal 2 ha ekspozycji plenerowej, na której znajduje się głównie sprzęt wojskowy, tworząc jedną z największych kolekcji militariów w Polsce, w tym unikatowe eksponaty. Oprócz stałej wystawy, muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, które koncentrują się na historii regionu.
Muzeum zlokalizowane jest w budynkach dawnej huty „Rejów”, która zakończyła swoją działalność po powodzi w 1901 roku, a same obiekty powstały w latach 1836–1838. Wśród wystaw stałych znajdują się tematy takie jak "Barwa i broń XX wieku", "Skarżysko-Kamienna: miasto i ludzie", "Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej - sprzęt i ludzie w miniaturze" oraz "Nowości w zbiorach Muzeum im. Orła Białego". Muzeum prezentuje również okresowe wystawy, jak na przykład "Wrzesień 1939. Rozbiór Polski".
Ekspozycje w muzeum obejmują różnorodne tematy, takie jak kampania wrześniowa 1939 roku, martyrologia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, ruch partyzancki na Kielecczyźnie w czasie II wojny światowej, a także działalność Wojska Polskiego w Europie, zarówno w Związku Radzieckim, jak i na Zachodzie. Prezentowane są również eksponaty dotyczące historii miasta oraz umundurowania polskiego i amerykańskiego z okresu II wojny światowej, a także przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja plenerowa zawiera około 150 eksponatów, w tym transportery opancerzone, czołgi T-34/85, działa pancerne oraz samobieżne wyrzutnie rakiet, takie jak R-30 i R-300 SCUD. Wśród wystawionych pojazdów znajduje się również radziecki samolot transportowy Ił-14 oraz unikatowy kuter torpedowy projektu 664 – ORP „Odważny”. Muzeum jest także siedzibą Ośrodka Badawczo-Muzealnego Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej. W ramach swojej działalności, placówka organizuje różne wystawy czasowe, w tym "Fenomeny Nauki" i "Świat Toruńskiego Piernika".