Kopalnia Podgórze Kowary
Kopalnia Podgórze w Kowarach to historyczna kopalnia rud uranu, czynna w okresie od 1950 do 1958 roku. Znajduje się ona w malowniczych Karkonoszach, na północno-wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy.
Jej historia zaczęła się w 1950 roku, gdy odkryto anomalię radonową w górnej części doliny Jedlicy. W tym samym roku rozpoczęto drążenie sztolni nr 16. Złoże Podgórze zostało wówczas rozpoznawane, dokumentowane i eksploatowane od września tego samego roku.
W latach 1971–1972, w sztolni nr 19a, przygotowywano do otwarcia inhalatorium radonowe. W trakcie tych prac wydobyto niewielkie ilości rudy uranu.
Obecnie, kopalnia pełni funkcję atrakcji turystycznej, oferując podziemną trasę bezpieczną pod względem promieniowania. Wśród ekspozycji znajdują się narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz największa w Polsce kolekcja szkła uranowego. Turyści mają okazję dowiedzieć się o tajemniczej działalności Zakładów Przemysłowych R-1 oraz o kontrakcie na sprzedaż uranu do ZSRR. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
W skład kopalni wchodzi również zalany szyb górniczy o głębokości 242 metrów, co czyni go najgłębszym podziemnym nurkowiskiem w Polsce. Najgłębsze zanotowane nurkowanie miało miejsce na głębokość 157 metrów.