Kopalnia Kwarcu Stanisław Szklarska Poręba
Kopalnia Kwarcu Stanisław w Szklarskiej Porębie to odkrywkowe miejsce wydobycia na wysokości 1050 m n.p.m. Zlokalizowana na północno-wschodnim zboczu Izerskich Garbów w Sudetach Zachodnich, kopalnia stanowi centralną część Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich.
Jest to zakład górniczy specjalizujący się w eksploatacji kwarcu za pomocą odkrywkowej metody wydobycia ze złoża żyłowego. Położona na Izerskich Garbach, znana dawniej jako Biały Kamień o wysokości 1088 m n.p.m., obecnie działa na poziomie od 1050 do 1080 m n.p.m. Jest to najwyżej położony zakład górniczy w środkowej Europie.
Okolica kopalni została znacząco przekształcona przez działalność człowieka, a sama eksploatacja przekształciła szczyt góry w industrialną przestrzeń. Produkcja kopalni obejmuje trzy rodzaje kwarcu: ceramiczny, półceramiczny i hutniczy.
Zdobycz kopalni, charakteryzująca się wyjątkowo wysoką zawartością krzemionki, znajduje zastosowanie w przemyśle szklarskim, hutniczym i elektronicznym. To miejsce jest również znane z kolekcji unikalnych kryształów kwarcu.