Dawna cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana
Dawny kościół grekokatolicki pw. śś. Kosmy i Damiana w Piorunce, usytuowany w gminie Krynica Zdrój, to obecnie rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Został wzniesiony w 1789 roku, na miejscu wcześniejszej cerkwi z okresu XVII wieku. Znajduje się na Szlaku Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim.
Budynek cerkwi jest drewniany, w stylu północno-zachodniego budownictwa sakralnego. Przebudowano go w 1909 roku, zmieniając kształt okien, a w 1930 roku dodano polichromię wnętrza. Konstrukcja jest trójdzielna, szalowana gontem, z kwadratowym prezbiterium i wieżą słupową, zwieńczoną cebulastym hełmem. Trzy baniaste kopuły zdobią całość, a dach pokryty jest blachą. Przy cerkwi znajduje się drewniana dzwonnica i cmentarz.
Wnętrze cerkwi zachwyca bogatym wyposażeniem, a najcenniejszym zabytkiem jest rokokowy ikonostas z XVIII wieku. To najstarsze, w pełni zachowane dzieło z elementami z XVII wieku. Jego główną atrakcją jest portret pasterza łemkowskiego na tle górskiej panoramy, co jest rzadkością w ikonostasach. Obraz ten znajduje się na cokole ikony św. Kosmy i Damiana. Pozostałe ikony pochodzą z różnych okresów, a trzy ikony w rzędzie świąt zostały dostawione później. Wnętrze cerkwi wciąż zachowuje swój pierwotny wystrój.